Zpřísnění převodů ojetých vozů

Od nového roku platí novela zákona 56/2001 Sb, která mimo jiné upravuje postupy při registraci ojetých vozidel. Tato změna by měla ochránit kupující před koupí vozu s právní vadou, tedy nejasným právním původem nebo s chybami v dokumentaci.

Kupce ojetého vozu se to dotýká především při koupi od soukromé osoby nebo od prodejce, který na tuto změnu nestihl zareagovat, případně nemá kapacity na prověření vozu a na vyřízení veškeré legislativy. V případě právních vad na vozidle kupující riskuje, že s ním nebude moci vůbec jezdit!

 

Co konkrétně se mění a jaká jsou rizika při nedodržení zákona

Administrativa

V případě, že vozidlo nebude odhlašovat/přihlašovat jeho původní/nový majitel, bude zapotřebí úředně ověřená plná moc, kterou pověříte obchodníka (autobazar) k realizaci potřebných úkonů. Doposud nemusela být plná moc úředně ověřena. Nové opatření proto výrazně zvýší jistotu jak kupujících, tak i prodávajících. Je ale potřeba počítat s vyšší časovou dotací potřebnou na realizaci všech potřebných úkonů. V Auto ESA jsme však na novou situaci dokonale připraveni a navýšení administrativy by nemělo být pro naše zákazníky nijak obtěžující.

Poplatky

Druhou změnou je zvýšení finanční zátěže za ověřování podpisů a další nezbytné administrativní úkony. V Auto ESA se proto budeme snažit o to, aby toto navýšení nebylo na naše zákazníky přenášeno.

Sankce

Podle nové právní úpravy hrozí pokuta až 50.000 korun za opožděnou registraci vozidla. Obzvláště v případě, kdy koupíte vozidlo od soukromé osoby například z Karlových Varů a bydlíte přitom v Pardubicích, budete muset odjet do Karlových Varů k realizaci přihlášky. Nejen, že to bude časově náročné, ale bude vás to stát i zvýšené náklady na cestovné a třeba i pracovní dovolenou. Hrozí také riziko, že vozidlo nestihnete přihlásit v zákonné lhůtě a budete muset platit výše uvedenou pokutu. V Auto ESA jsme na tyto nové skutečnosti dostatečně připraveni, vše vyřídíme za vás a garantujeme včasnost registrace.

V Auto ESA se vás změna zákona, tedy i postupů při přihlášení vozidla, nedotkne.

Newsletter

Chcete dostávat pravidleně Zpravodaj Handy car? Přihlašte se k jeho odběru.